TPM2000B
At a Glance
Product Dimensions 16.2"h x 17.1"w x 3.4"d
Available in Store Only
People also viewed:
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Install mount horizontally and use pitch adjustment for side-to-side pivot
Install on vertical or horizontal truss
Attach displays in portrait or landscape orientation
TPS/TPP span most truss systems up to 14" (OD)
Truss/Pole clamps fit a wide variety of truss and pole dimensions
Finishing Cover accessories enhance aesthetics and cover hardware for added security
Exclusive Q-Latch Mounting System secures the Large Flat Panel Display with a lockable latch
Integrated security allows display to be locked to mount by adding a padlock
Compatible with TPK clamp accessories. See Accessory list below.
Useful Documents
Specifications
General Specs
TV Size's up to (in.)71
Weight Capacity (lbs.)150
Width (in.)17.1
Depth (in.)3.4
Height (in.)16.2
General
ColorBlack
Minimum Depth3.4" (86.4mm)
Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions)200 x 200mm - 862 x 517mm
Post-Installation Leveling RollYes
Shipping Weight17 lbs (7.71 kg)
Solution TypeUniversal, Custom
Typical Screen Sizes42 - 71"